A hypoglykaemia kialakulása, tünetei és kezelése

hypoglykaemia_fokep

A hypoglykaemia és hyperglykaemia

A hypoglykaemia az alacsony vércukorszintet jelenti. Pontosabban a kórósan alacsony vércukorszintet, ami 3,3 mmol/liter alá esett értéket takar, tehát a cukorbetegségnek, vagyis a hyperglykaemiának az ellentéte. Amikor valaki cukorbeteg, azaz magas a vércukra, azt a sejtek nem megfelelő cukorfelvétele okozza, ahogy az alacsony vércukrot is.

Diabétesz esetén a sejtek nem jutnak elég inzulinhoz, mert vagy nem termelődik (abszolút inzulinhiány), vagy csak nem reagálnak a jelenlétére (relatív inzulinhiány). Így nem tudják felvenni a vérből a glükózt, teljesen felborul a vércukorszint-szabályozás, és tartós fennállás esetén kialakul a cukorbetegség.

Hypoglykaemia esetén a sejtek pont az ellenkezőjét teszik: gyorsabban veszik fel a glükózt, mint ahogy az a vérbe jut, így hirtelen lezuhan a vércukorszint. Ezt a valamilyen okból megemelkedett inzulinszint okozza, amely lehet a szervezet működésének belső hibája, vagy kívülről érkező hatás eredménye.

hypoglykaemia_pic3

A hypoglykaemia kialakulása

A hypoglykaemia leginkább a cukorbetegségben szenvedőknél alakulhat ki, azon belül is főleg az 1-es típusú diabétesz esetén. A cukorbetegeknek szükséges inzulin beadása, hogy szabályozni lehessen a vércukorszintjüket, és természetesen nem mindegy a mennyisége, illetve az sem, hogy mennyit és mit eszik utána az illető. Ha túladagolja az inzulint, az tehát két okból lehet: sokat ad be magának, vagy nem megfelelő mennyiséget eszik utána. Ha pedig az inzulinszint megugrik a szervezetben, az a vércukorszint lezuhanását eredményezi, és létrejön a hypoglykaemia állapota.

A 2-es típusú diabétesz esetén a szulfanilurea jellegű vércukorszint-csökkentő gyógyszer válthat ki hypoglykaemiát, de ez nagyon ritkán fordul elő.

Ha valaki nem cukorbeteg, mégis hypoglykaemia tüneteit mutatja, annak több dolog is állhat a hátterében. Lehet valamilyen súlyos betegség kísérőtünete, de okozhatja a reggeli étkezés rendszeres kihagyása, vagy intenzív testmozgás végzése nem megfelelő étkezés mellett. Kiválthatja még a rendszeres, nagy mennyiségű alkoholfogyasztás, hasmenéses betegségek hosszabb idejű fennállása, de extrém esetekben egy forró fürdő, szauna, vagy szélsőséges időjárás is.A hypoglykaemia tünetei

A hypoglykaemia tünetei változatosak, időnként nehezen azonosíthatók, és emiatt a betegség kifejezetten veszélyes. Ha időben felismerik a jeleket, kezelhető a probléma, de ha nem, akkor akár halálos kimenetelű is lehet. Éppen ezért érdemes kivizsgáltatni, ha felmerül a gyanú: https://www.synlab.hu/termek/cukor-kontroll-csomag.

Viszketéssel, sápadtsággal kezdődik, majd éhség- és szomjúságérzet lép fel, később erős izzadás, remegés és heves szívdobogás, esetenként hányás is jelentkezik, ingerlékennyé, stresszessé válik a beteg. Fellépnek a koordinációs, látás- és beszédzavarok, majd fejfájás, szédülés, zavartság tapasztalható, idővel epilepsziás roham vagy ájulás is bekövetkezhet (cukorbetegeknél ez utóbbi a többi tünet és bármilyen előzmény nélkül), és súlyos esetben, vagy tartós, visszatérő fennálláskor egy idő után kómát, halált is okozhat.

A hypoglykaemia kezelése

Az 1-es típusú cukorbetegség esetén a szervezetbe kerülő nagyobb mennyiségű inzulin váltja ki a hypoglykaemia tüneteit. Ezek kezelhetők néhány szem szőlőcukorral, vagy (például ájulás esetén) glükagon injekcióval.

A 2-es típusú cukorbetegségben szenvedőknél ritka a hypoglykaemia, de nem lehetetlen a megjelenése. Az ő esetükben tilos a glükagon injekció, csak a szőlőcukor jöhet szóba, ájuláskor azonban szájon át beadni életveszélyes! A mentőautókban kötelező felszerelés a szőlőcukor és az injektálható változata is.

Ha nem áll fent cukorbetegség, a hypoglykaemia mégis jelentkezik, akkor általában az étrendben, életmódban keresendő az ok és a megoldás is. Kivételt képez, ha valamilyen lappangó, súlyos betegség mellékhatása, amit azonban kivizsgálással meg lehet állapítani.

A reggeli étkezés rendszeres kihagyása főleg tinédzserekre jellemző, vagy az örökké rohanásban lévő fiatal felnőttekre. Bár csábító lehet hajnalban még tíz percre visszafeküdni, és inkább kihagyni a reggelit, hiszen nem is érzik magukat éhesnek, ez több szempontból egészségtelen. Okozhat emésztési zavarokat, gyomorproblémákat (főleg, ha a kávé nem marad ki éhgyomorra), és a hypoglykaemia is kialakulhat. Emiatt gyakoriak az olyan esetek gimnáziumban, hogy a diákok elájulnak az órákon vagy az ünnepségeken. Ez megelőzhető, ha nem indulnak el otthonról reggeli nélkül.

Ugyanez vonatkozik azokra a fiatalokra, akiknek gondjuk van az alakjukkal. A lányok gyakran nem esznek, vagy csak nagyon keveset, a fiúk pedig intenzív edzésekre járnak, szintén kevés étkezéssel. Ezek nagyon veszélyesek, hiszen a kialakuló hypoglykaemia súlyos tüneteket és maradandó károsodásokat okozhat. Fontos a kiegyensúlyozott és rendszeres, megfelelő táplálkozás, főleg a fejlődő szervezeteknél.

hypoglykaemia_pic2

Az alkoholfogyasztás mérséklése szintén segíthet a tünetek elkerülésében, és emellett több szempontból is hasznos a határok ismerete. A téli hidegből hazaérve a forró fürdő kerülése is ajánlott, bármilyen csábító is, a hirtelen váltás nem tesz jót a szervezetnek, és a hypoglykaemia is jelentkezhet.

Ha észleljük magunkon a tüneteket, és nem ájulunk el, akkor azonnal magas glikémiás indexű ételt kell fogyasztani. Ilyen szőlő- vagy kristálycukor, esetleg a kóla. De ez még nem elég, hiszen az így bevitt glükózt gyorsan felveszik a sejtek a sok inzulin miatt. Hogy vércukorszint-növelő hatásuk tartós legyen, lassan felszívódó szénhidrátokra is szükség van, amely a magas keményítőtartalmú ételekben található, így ilyet is szükséges bevinni a szervezetünkbe. Ájuláskor a glükagon injekció jöhet csak szóba (kivéve természetesen a 2-es típusú diabétesz esetén), amely a mentőknél az alapfelszerelés része.

Ha a hypoglykaemia visszatérő, esetleg tartósan fennálló betegség, és már a megfelelő étkezés és életmód sem segít, a súlyos kimenetel érdekében ajánlott műtéti eljárás a hasnyálmirigy egy részének eltávolítása. Ez a nem cukorbetegeknél segít, hiszen így mérséklődik a szervezet inzulintermelése, ezzel pedig lecsökken a sejtek glükózfelvételi teljesítménye, és megfelelő szinten tartható a vércukor.