Az ételallergia bemutatása

etel-allergia_pic3

Az ételallergia változatos tünetei 

Az allergia egy olyan heves immunválasz, amit allergén anyagok idéznek elő. Ezek nem hatnak egyformán minden emberre, valaki allergiás például a pollenekre, valaki nem, vagy éppen két allergiás tünetei is lehetnek eltérőek. A leggyakoribb allergiák a poratka-, a pollen-, a parlagfű-, és az ételallergia. De vannak ritka és szélsőséges allergiák is, mint a víz vagy fény esetén.

Az ételallergia tünetei főleg emésztőrendszeri és légszőrszervi panaszok, mint a puffadás, a székrekedés, a hasmenés, a hányás, a hasi fájdalom, a nehéz légzés, de okozhat migrént, kiütéseket, vagy éppen nyálkahártyavérzést is.  Az ételallergiát sok minden kiválthatja, többek között szója, tej, tojás, halfélék, mogyoró, vagy éppen az eper.

Létező jelenség még a keresztallergia, amikor az allergén fehérjéhez hasonló fehérje fogyasztását is immunválasz követi. Ilyenek lehetnek például a tehéntejfehérje és a marhahús párosa, vagy a tojásfehérje és a szárnyasok húsa, illetve a különböző tengeri rákok, kagylók, halak is keresztreakcióba léphetnek egymás között. Tehát ha valaki allergiás a tojásfehérjére, akkor ételallergia tünetei jelentkezhetnek nála a csirkehús fogyasztásakor is, vagy ha a garnélára allergiás, akkor lehetséges, hogy a tintahalat se tudja elfogyasztani.

etel-allergia_pic2

Az ételallergia kialakulása

Az ételallergia genetikai hajlamhoz, stresszhez köthető leginkább, a hajlamos vagy legyengült immunrendszer produkálja a leggyakrabban a tüneteket. Ezek a diagnosztizálás után elkerülhetők, ha az allergiát kiváltó étel fogyasztását mellőzzük. Fontos, hogy mivel ételallergia a betegség, ezért akármilyen kis mennyiség is heves reakciókat okozhat.

Sok esetben nagy segítség lehet az ételallergiában szenvedőknek, hogy a bolti termékéken kötelező feltüntetni a leggyakoribb allergéneket, ráadásul vastag betűvel, hogy könnyen megtalálható lehet az információ. A diófélék, szója, halfélék, tej, tojás mind rá vannak írva a csomagolásra, így elkerülhetők a kellemetlen tünetek, illetve a súlyosabb allergia esetén a heves reakciók.

Egy rendkívül veszélyes ételallergia 

A mogyoróallergia igen gyakori ételallergia, amely korlátozódhat csak a földimogyoróra, de általában a diófélékre is vonatkozhat. Ennek tünetei igen veszélyesek is lehetnek, ugyanis a kiütésektől kezdve az asztmás rohamokon és erős hányáson át az ájulásig és keringési összeomlásig bármi történhet a beteggel. Leggyakrabban a légzőszervi panaszok és gyomorbántalmak a jellemzők, azonban súlyos esetben az ételallergia olyan erős lehet, hogy egy tábla csokoládé elfogyasztása után is fulladás léphet fel. Ugyanis ezen termékeknél hiába beszélünk sima tejcsokiról, a gyárban gyakran mogyorós termékek is készülnek, így a gyártóknak fel kell tüntetniük a dióféléket allergénként, az allergiás esetek elkerülése érdekében.

A mogyoróallergia a leggyakrabban halálos áldozatokat követelő ételallergia. Ellenszere, a legtöbb allergiához hasonlóan, nincsen, így csak elkerülni tudják az érintettek a fogyasztást. Azonban volt egy kísérlet, amit a BBC-n mutattak be, melynek során gyerekek immunrendszerét „tanították meg” a mogyoróra való ételallergia leküzdésére. Mogyorófehérjét tartalmazó kapszulákat szedtek, kéthetente nagyobb dózisban, állandó megfigyelés mellett, és a páciensek többsége idővel képes volt tolerálni a mogyorót. Azonban ez még nem alkalmazható széles körben, és az orvosok óvva intik a mogyoróallergiásokat a házi teszteléstől.

etel-allergia_pic1

Az ételallergia fogalma

Az ételallergia és az ételintolerancia nem keverendő össze. Az ételallergia esetén a háttérben az immunrendszer áll, viszont utóbbi tüneteit az emésztőrendszer váltja ki. Az ételallergia jóval ritkább az ételintoleranciánál, ám veszélyesebb is: súlyos esetben halált okozó allergiás reakció is felléphet.

A tünetekben is van különbség. Az az ételallergia légzőszervi, emésztőrendszeri reakciókat vált ki, míg az ételintolerancia emésztőrendszeri, ritkán bőrön látható tüneteket okoz. Az okozóik is mások: az ételallergiát tej, tojás, halak és a (földi)mogyoró okozzák, az ételintoleranciát főleg laktóz, glutén, kukorica, tojás és cukor váltják ki.

Tény az is, hogy ételallergiánál a szervezetből azonnali reakciót vált ki az allergén, míg ételintoleranciánál a tünetek jóval lassabban jelentkeznek. Valamint ételintolerancia esetén a tünetek az elfogyasztott étel mennyiségétől függnek, az ételallergiánál (ahogy a többi allergia esetén is) a mennyiség mindegy.

Mindkét esetben gasztroenterológiai szakrendelés során állapítják meg a betegséget. Fontos, hogy magunkat sose diagnosztizáljuk, hiszen puffadást, ekcémát, vagy nehéz légzést nem csak az ételintolerancia vagy ételallergia okozhatnak. A panaszok alapján ételintolerancia laborvizsgálat vagy nutritív allergiavizsgálat szükséges, amelyekből megállapítható, hogy ételintolerancia vagy allergia áll fenn, és mi okozza. Ezután az intoleráns vagy allergén anyagok bevitelének kerülésével a tünetek megszüntethetők, gyógyszeres és egyéb kezelés csak a jelentkező tünetek esetén szükséges. Az étrend kialakításában mindkét betegségnél dietetikus segíthet.