Szabályzatok
Tájékoztató az egészségpénztárakat érintő jogszabályi rendelkezésekről
Az alábbiakban szeretnénk összefoglalni, hogy az egészségpénztárak működését, a tagok által igénybe vehető szolgáltatások körét és felhasználási módját érintő jelenleg érvényben lévő jogszabályok és törvényi rendelkezések milyen kedvező lehetőségeket kínálnak a tagdíjak felhasználásával kapcsolatban:
Adókedvezmények
A tagdíjbefizetések esetén:
Munkáltatói hozzájárulás
Az 1995. évi CXVII. törvény 70.§. 1) bekezdése alapján a 2018. január 1-től a munkáltató egyéb meghatározott juttatás keretében korlátozás nélkül biztosíthatja a dolgozói részére az egészségpénztári hozzájárulást, melyet 1,18-es szorzó alkalmazásával 15%-os SZJA és 19,5%-os EHO fizetési kötelezettség terhel.
A munkáltató köteles minden, 6 hónapnál régebb óta foglalkoztatott, a pénztárba belépett munkavállalója részére megfizetni a tagdíjat. A hozzájárulás mértékének minden munkavállalóra nézve azonos összegű, vagy bruttó munkabérével azonos százalékúnak kell lennie, a munkavállalók között differenciálni nem lehet. Az egészségpénztári hozzájárulás kedvező munkáltatói juttatás, mind a munkáltató mind a munkavállaló számára.
Támogatói adomány
A munkáltató pénzbeli adománnyal is növelheti a munkavállalók egyéni számláján lévő összeget. Az adomány útján a munkáltató munkavállalói javára különböző mértékű összegeket fizethet be a Pénztárba, és eldöntheti, hogy a Pénztár Alapszabályában meghatározott tagsági körök közül (például nyugdíjkorhatárt 10 éven belül betöltő tagok; munkavállalónál azonos időtartamú munkaviszonnyal rendelkező tagok; azonos foglalkozású, munkakörű, szakképzettségű tagok; stb.) mely tagsági körbe (illetőleg körökbe) tartozó munkavállalói számára kívánja ezt juttatni.
A munkavállaló esetében egyéb jövedelemnek számít, mely után 15% adó és 19,5% EHO fizetési kötelezettség jelentkezik. A befizetett adomány egyéni befizetésként jelentkezik a tag egészségpénztári számláján, ezért annak összege után 20% adókedvezmény vehető igénybe.
2017. évre vonatkozóan:
- a minimálbér 30 %-áig adot juttatás, az adott juttatás évi maximum 200.000 Ft összeghatárig
- egyéni befizetés 20%-a a pénztártag egyéni pénztárszámláját gyarapítja
- Egészségpénztári, önkéntes nyugdíjpénztári, önkéntes önsegélyező pénztári - együttes egyéni befizetés esetén a maximálisan visszaigényelhető összeg évi 150.000 Ft. A Pénztártag rendelkezik, hogy mely pénztárszámlára kéri a visszatérítést.
2018. évre vonatkozóan:
- a minimálbér 30 %-áig adot juttatás, az adott juttatás évi maximum 200.000 Ft összeghatárig
- egyéni befizetés 20%-a a pénztártag egyéni pénztárszámláját gyarapítja
- egészségpénztári, önkéntes nyugdíjpénztári, önkéntes önsegélyező pénztári - együttes egyéni maximum 750.000 Ft-os befizetés esetén a maximálisan visszaigényelhető összeg évi 150.000 Ft, amelyről a Pénztártag rendelkezik, hogy mely pénztárszámlára kéri a visszatérítést.
További adókedvezményi formák
Személyes egészségterv alapján igénybevett prevenciós szolgáltatások igénybevétele (FIGYELEM: tehát nem befizetés, hanem költés!) után, a szolgáltatás összegének 10%-a a személyi jövedelemadóból visszaigényelhető (a prevenciós szolgáltatások listája a mellékelt táblázatban található).
Egyéni egészségszámlán minimum 2 évre lekötött összegek után 10% az adóból visszaigényelhető (FIGYELEM: A lekötést a tag 2 éven belül történő megszakítása esetén az igénybevett adókedvezményt + 20 %-kal együtt fizetendő vissza).
A fenti adókedvezményi formák nem növelik a maximálisan igénybe vehető összeget!
Igénybe vehető szolgáltatások
Az igénybe vehető szolgáltatásokról részletesen "Elszámolható szolgáltatások" menüpontból, illetve a Szolgáltatási Szabályzatból tájékozódhat.
Orvosi javaslat
Bizonyos szolgáltatások elszámolásához orvosi javaslat szükséges. A javaslatot aláírhatja a háziorvos, vagy üzemorvos. A nyomtatványt egy alkalommal szükséges a Pénztárba beküldeni, és visszavonásig érvényes. Javasoljuk Önnek valamint kedvezményezettjeinek a "Nyomtatványok" menüpontban található Orvosi Javaslat mintával felkeresni a munkahelyi üzemorvost, vagy a háziorvost, illetékes szakorvost, optometristát), és a kitöltött, aláírt példányt eljuttatni a Pénztár címére.
Egyebek
2004. január 1-től a tag halála esetére kedvezményezett(ek)et nevezhet meg. (Ez nem azonos a belépési nyilatkozaton, a számla használatára vonatkozó kedvezményezetti rendelkezéssel, külön kell róla nyilatkozni). Ebben az esetben az egyéni számlán lévő összeg nem képezi a hagyaték tárgyát, illetékfizetési kötelezettség nem terheli.
Felhívjuk szíves figyelmüket, hogy az érintett jogszabályok teljes terjedelmükben, egységes szerkezetben honlapunkról innen letölthetőek.